2018

<--  1 2 ...  --> 

Liepupes pamatskolas vides un apkārtnes novērtējumu uz 2018.gada 1. novembris

 

 

Liepupes pamatskolas vides un apkārtnes novērtējums uz 2018.gada 1. novembri 2018./2019. mācību  gadā skatīt šeit...

 

 

Lasīt vairāk...
Ekoskolu Rīcības nedēļa „Nē vienreizlietojamiem plastmasas traukiem!”

 

Ekoskolu Rīcības nedēļa „Nē vienreizlietojamiem plastmasas traukiem!”

No 29.novembra līdz 2.oktobrim skolā notika Rīcības nedēļa, kuras galvenā tēma bija „Nē vienreiz lietojamiem plastmasas traukiem!”

8. un 9.klases skolēni ķīmijas stundās pētīja un izzināja plastmasas īpašības, vienreizlietojamo trauku bīstamību lietot tos atkārtoti, meklēja alternatīvos traukus, kas pagatavoti no papīra, koka, bambusa. Skolēni strādāja grupu darbus, savu veikumu atspoguļoja plakātos, kādu ļaunumu nodara plastmasas atkritumi, kāda ir plastmasas kaitīgā iedarbība uz cilvēku un dzīvnieku veselību, kāda ietekme ir klimata izmaiņām.

Skolā katrā stāvā tika novietoti konteineri, lai visi mēs varētu šķirot atkritumus skolā.

      Aicinām šķirot atkritumus mājās un skolas, un ārpusskolas pasākumos, atteikties izmantot vienreizlietojamos plastmasas traukus!

Vairāk bildes skatīt šeit... 

Lasīt vairāk...
EKOSKOLU RĪCĪBAS DIENĀS LATVIJAS SKOLAS AICINĀS ATTEIKTIES NO VIENREIZLIETOJAMĀS PLASTMASAS

EKOSKOLU RĪCĪBAS DIENĀS LATVIJAS SKOLAS AICINĀS ATTEIKTIES NO VIENREIZLIETOJAMĀS PLASTMASAS 

 

      Ekoskolu Rīcības dienas ir plaša ikgadēja vides kampaņa Latvijā, kurā aicināta piedalīties ikviena Latvijas skola, lai kopīgiem spēkiem palīdzētu mainīt priekšstatus un paradumus veselākas vides vārdā. Šogad kampaņa notiks no 29. oktobra līdz 4. novembrim un vienos vairāk nekā 43 600 skolēnu un 5200 pedagogu.

      Šogad Rīcības dienas ir veltītas Vides izglītības fondam un arī Eiropas Savienībā īpaši svarīgai tēmai – plastmasas piesārņojumam. Ievērojot, ka plastmasa ir arī būtisks Baltijas jūras piesārņojuma avots, kampaņas kopējā tēma ir “NĒ vienreizlietojamai plastmasai!”. Vairāk nekā 150 skolu ieplānojušas aktivitātes visas nedēļas garumā. Tiks rīkotas gan izglītojošas nodarbības, gan praktiskas darbnīcas ikdienā noderīgu ilgtspējīgu priekšmetu radīšanai, gan arī veiktas sociālas aptaujas un motivējošas akcijas videi draudzīgākiem ieradumiem. 

      “Septembrī mēs ar Ekoskolu palīdzību Piekrastes Tīrrades kampaņā savācām 750 maisus ar plastmasas atkritumiem, kas citādi būtu apdraudējuši Baltijas jūras ekosistēmu vēl simtiem gadu. Nesen arī uzzinājām, ka atbalstu guvis Eiropas Komisijas priekšlikums aizliegt vienreizlietojamu plastmasas priekšmetu apriti Eiropas Savienības tirgū, sākot ar 2021. gadu. Kamēr Eiropas Parlaments vēl panāk vienošanos ar dalībvalstīm, Ekoskolas sāk šo lielisko ideju īstenot dzīvē. Ticu, ka tieši izglītība, skolu un jauniešu aktīvisms ir spēcīgākais dzinulis pārmaiņām,” uzskata Daniels Trukšāns, Ekoskolu programmas koordinators Latvijā.

 

      Ekoskolu Rīcības dienu kampaņa ir starptautiska iniciatīva, kurā Latvijas skolas piedalās jau septīto gadu, uzrunājot ne tikai skolu kolektīvus, bet arī ģimenes, vietējos iedzīvotājus un pašvaldības. Rīcības dienu noslēgumā notiks konkurss skolām. Veiksmīgāko un radošāko iniciatīvu autori, kā arī aktīvākie kampaņas popularizētāji saņems balvas no Ekoskolu Rīcības dienu atbalstītājiem. Šogad mūsu draugu pulkā ir Vides izglītības fonda pastāvīgais atbalstītājs, zīmola LUCART pārstāvis Latvijā SIA NMS Riga, Liepājas teātris, Ventspils Olimpiskais centrs, Jaunais Rīgas teātris, Valmieras drāmas teātris, Latvijas Leļļu teātris, Laboratorium, slēpošanas un atpūtas parks “Ozolkalns”, Sigulda Adventures,  Purenn, un izklaides parks "Avārijas brigāde".

Šeit pieejamajā kartē pievienotas plānoto pasākumu anotācijas – 

http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolu-r-c-bas-dienas

 

      Vides izglītības fonda īstenotajā Ekoskolu programmā šobrīd piedalās vairāk nekā 200 izglītības iestāžu, tostarp pirmsskolas izglītības iestādes, skolas un augstskolas. Ekoskolu programma pasaulē darbojas 67 valstīs un tajā iesaistījušās 51 000 skolas. Ikviena skola var brīvprātīgi pievienoties Ekoskolu saimei, veicot videi un ilgtspējīgas principiem atbilstošas rīcības.

Ekoskolas
http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolas
http://www.draugiem.lv/ekoskolas/


Informāciju sagatavoja Ilze Rušmaneilze.rusmane@videsfonds.lv 
Ekoskolu koordinators Latvijā – Daniels Trukšānsdaniels.truksans@videsfonds.lv

      Vides izglītības fonds (VIF) ir pasaules vadošās vides izglītības un neatkarīgās tūrisma ekosertifikācijas organizācijas Foundation for Environmental Education(FEE International) pārstāvis. Latvijā VIF nodrošina visu starptautisko FEE programmu - Zilais karogs, Zaļā atslēga, Ekoskolas, Jaunie vides reportieri, Izzini mežu - īstenošanu vai pārraudzību.

      Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds projekta “FEE International programmu īstenošana Latvijā 2018.gadā" ietvaros.

 

Lasīt vairāk...
Putras diena 8.klasē

 

Putras diena 8.klasē

 

Audzināšanas stundā bijām sagatavojuši dažādas prezentācijas. Arī “Veselīgs dzīvesveids”. Apstiprinājām to praktiski, vārot auzu putru, kuru katram (paciņu) iedalīja projekta koordinatore D.Krūze. Pieliekot putrai vēl līdzpaņemto ievārījumu vai medu - garšoja lieliski.

Kopā ar klasi putru baudīja arī audzinātāja Mārīte

Lasīt vairāk...
Laimes koku stādīšana

 

Laimes koku stādīšana 

   Liepupes pamatskolas dabaszinību pulciņa dalībnieki 19. septembrī piedalījās Pasaules talkā un iestādīja pie skolas savus Laimes kokus Latvijas un visas planētas veselībai un labai dzīvei. Tagad pie skolas paplašināts ābeļdārzs ar 3 ābelītēm: Auksis, Kovaļenskoje un Roberts. 

   Stādu iegāde bija AS „Latvijas valsts meži” dāvinājums dabaszinību pulciņam vides izglītības veicināšanai.

Dabaszinību pulciņa vadītāja Daiga Krūze

Vairāk bildes skatīt šeit... 

Lasīt vairāk...
Ekskursija uz Salacgrīvu

 

Ekskursija uz Salacgrīvu

     20.septembrī, vienā no pēdējām siltajām atvasaras dienām, Liepupes pamatskolas sākumskolas dabaszinību pulciņš, ko vada skolotāja Daiga Krūze,  kopā ar 1. – 5.klašu skolēniem un skolotājām Sandru Zaķi, Gaļinu Maču, Baibu Dobeli un Inesi Broku devās ekskursijā uz Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta objektiem. Šī ekskursija bija AS ‘’Latvijas valsts meži’’ dāvinājums dabaszinību pulciņam vides izglītības veicināšanai (īpašs paldies par to skolotājai Daigai!)

     Dabas izglītības centra ‘’Ziemeļvidzeme’’ vadītāja Inta Soma vadīja ekskursiju pa randu pļavām, kas ir dabas liegums apmēram 200 ha platībā. Skolēniem bija iespēja izstaigāt pļavas taku un iemēģināt jauno pontonu taku, uzkāpt putnu vērošanas tornī un ar binokļiem vērot putnus, kā arī piekrastes pļavas ar lagūnām un niedrājiem, brīvdabas klasē paklausīties stāstījumu par liegumā mītošajiem putniem un mācīties atšķirt dažādus putnus, sameklēt kokos sikspārņu būrīšus, paskraidīt pa pļavām pieguļošo kāpu un mācīties atpazīt dažādus augus.

     Pēc daudziem nostaigātiem kilometriem un spraiga darba stundām randu pļavās īpaši labi garšoja skolas saimnieču sarūpētās pusdienas, kas tika baudītas jūras krastā pie Zvejnieku parka.

     Tālāk ceļš veda uz Salacgrīvas ostas teritoriju, kur varēja apskatīt ostas akvatoriju, Ziemeļu un Dienvidu molu, kā arī pastaigāt pa mola milzīgajiem akmeņiem.

     Ekskursijas noslēgumā bija interesantas interaktīvas nodarbības Dabas izglītības centrā, kur varēja uzzināt daudz jauna par nēģu un lašu attīstību, apskatīt un darboties interaktīvajā izstādē ‘’Lasis godā celts’’, noskatīties nelielu animācijas filmiņu par lašu dzīvi. Tā kā 5.klases skolēni šeit bija jau atkārtoti, viņiem bija jāpalīdz saviem mazākajiem skolas biedriem. 

     Atvadoties Inta Soma vēl uzdeva dažus jautājumus, lai pārliecinātos, vai bērni gana uzmanīgi klausījušies un darbojušies visas dienas garumā, un uzdāvināja plakātus, kurus izmantot audzināšanas un dabaszinību stundās. Visi liepupieši sirsnīgi pateicās par interesanto un aizraujošo ekskursiju un mācību stundām. Tā bija īsta kompetenču pieejā balstīta un jēgpilnas izglītības paraugdiena (tā allaž apgalvo mūsu skolas direktore Arta Rubeze!).

     Ja gribat zināt, kas ir čorkas, ņurņiki un smolti, dodieties arī jūs uz Salacgrīvu!

     P.S. Paldies šoferim Jurim Kalniņam!

 

 Ekskursijā piedalījās, līdzdarbojās un mēģināja visu aprakstīt - skolotāja Inese Broka

Vairāk bildes skatīt šeit... 

Lasīt vairāk...
Piekrastes Tīrrade – Latvijai 100

 

Piekrastes Tīrrade – Latvijai 100

Sestdien 15.septembrī mazie un lielie liepupieši piedalījās akcijā – Baltijas jūras piekrastes sakopšanā Liepupes pagastā. Rīts bija saulains, dzestrais vējš atgādināja rudens tuvošanos, bet visi, kam rūp piekrastes tīrība, bija smaidīgi un enerģiski. Pāris stundās tika noieti 10 km no Lembužiem līdz Krimalniekiem un salasīti visi atkritumi – svētku balonu gabaliņi, bērnu pamperi, izsmēķu atlikumi, stikla pudeles, dzērienu metāla bundžas, autosēdekļu atliekas. Visvairāk atkritumu bija tajās vietās, kur tuvumā ir bezmaksas auto stāvvietas. Paldies Salacgrīvas novada domei par vasaras laikā sarūpētām atkritumu tvertnēm, kas atradās stāvlaukumos!

Priecēja, ka atkritumu nebija daudz. Satikām Andu no Tūjas, kas dzīvo Priežu ielā. Viņa visu vasaru, katru dienu pastaigājoties ar saviem suņiem pa piekrasti, maisiem ir lasījusi atkritumus, ko atstāja jūras baudītāji. Paldies Andai un visiem, kam rūp apkārtējās vides tīrība! Paldies vecākiem, kas mudināja savus bērnus piedalīties talkā, kopā strādājot!

Pasākuma noslēgumā ēdām gardu zupu, kas vārīta ārā uz uguns, un paldies  Ingusam Konstantam , kas sarūpēja svētku pusdienas!

 

Vairāk bildes skatīt šeit...

Lasīt vairāk...
Ekoskolas apbalvošanas pasākums Rīgā

 

Ekoskolas apbalvošanas pasākums Rīgā

      Piektdien, 14.septembrī, pulksten 10.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē notika ikgadējā Ekoskolu apbalvojumu piešķiršana. Šogad skolas uzrunāja un pirmos Zaļos karogus pasniedza pasaules vadošās vides izglītības un ekosertifikācijas organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) vadītāji no Dānijas.

      Liepupes pamatskolas Ekopadomes locekļi Marija Luīze Trezune (6.kl.), Betija Āboltiņa (7.kl.), Rinalds Martinsons (8.kl.) un koordinatore Ira Janiša pirmo reizi saņēma  Zaļo karogu.

      Kopā 135 Ekoskolas saņēma starptautisko Zaļā karoga balvu un vēl 56 – Latvijas Ekoskolas nosaukumu un diplomu. Par aktīvu darbu vides izglītībā un apkārtējās vides aizsardzībā 20 skolas, kuras prestižo Zaļā karoga apbalvojumu saņēma pirmo reizi, sveica FEE International vadītājs Daniels Šafers (Daniel Schaffer) un Starptautiskās Ekoskolu programmas koordinatore Nikola Andreu (Nicole Andreou). Skolas uzrunāja arī Vides izglītības fonda pārstāvji un daži Ekoskolu nacionālās žūrijas pārstāvji no Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas, Vides izglītotāju asociācijas, Ekodizaina kompetences centra un UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas. Par pasākuma gaisotni savukārt rūpējās atraktīvais pasākuma vadītājs Mārtiņš Kozlovskis jeb Kozmens. Apbalvošanas ceremonijas pirmajā daļā skolām bija iespēja iepazīsies arī ar Ekoskolu programmas aktualitātēm šim mācību gadam un plānotajām aktivitātēm UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas rīkotajā Pasaules lielākajā mācību stundā.

      Pasākuma otrajā daļā no plkst. 13.00 Ekoskolas tikās ar organizācijas Foundation for Environmental Education delegātiem no vairāk nekā 60 pasaules valstīm. Vienojoties kopīgās aktivitātēs, Latvijas Ekoskolas un valstu delegāti dalījās pārdomās par mūsu planētas nākotni un katra ieguldījumu tās ilgtspējīgā attīstībā. Šis tikšanās mērķis ir prezentēt Ekoskolu programmas pārstāvību Latvijā, un vienlaikus tā kalpos arī kā apliecinājums mūsu Ekoskolām par to aktīvā darba un iniciatīvu vērtību globālā kontekstā.

      Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš Latvijā darbojas jau sešpadsmit gadus. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas vairāk kā 200 izglītības iestādes (no pirmsskolām līdz pat augstskolām), bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas vairāk nekā 51 000 skolu. Programmā tiek aicināta piedalīties ikviena izglītības iestāde, kas gatava savā darbā ilgtermiņā pievērsties vides aizsardzības un ilgtspējīgas attīstības jautājumiem. Vides izglītības fonds skolām nodrošina metodiskos materiālus, sniedz atbalstu un iespēju piedalīties dažādās apmācībās, pieredzes apmaiņas forumos un nacionāla un starptautiska līmeņa projektos. Dalība Ekoskolu programmā ir vērtīgs ieguvums ne tikai skolas kolektīvam, bet arī pašvaldībām, jo līdztekus citiem mērķiem programmā aktīvi tiek veicināta arī sabiedrības līdzdalība apkārtējās vides pārvaldībā.

Informāciju sagatavoja – Ilze Rušmane, ilze.rusmane@videsfonds.lv

Ekoskolu koordinators Latvijā – Daniels Trukšāns,  daniels.truksans@videsfonds.lv

Ekoskolas koordinatore Liepupes pamatskolā – Ira Janiša

Vairāk bildes skatīt šeit... 

 

Lasīt vairāk...
"Kā ēst videi draudzīgi? Top 5 padomi"

 

 


      Zinātnieki saka, ka mēs tērējam pārāk daudz dabas resursu un radām pārāk daudz piesārņojuma. Tas viss rada ilgstošas un postošas sekas, kas ietekmē mūsu apkārtējo vidi, klimatu un bioloģisko daudzveidību un tādējādi tieši skar arī mūs.

Kas ir vieglākais veids, kā mūsdienu cilvēks var samazināt savu ietekmi uz vidi? Ēdiens! 

       Noskaties video "Kā ēst videi draudzīgi? Top 5 padomi" un noskaidro, kā Tu vari samazināt sava pārtikas patēriņa ekoloģisko pēdu. 

 

Lasīt vairāk...
22.marts – Pasaules ūdens diena Liepupes vidusskolā

  

22.marts – Pasaules ūdens diena Liepupes vidusskolā

22. martā kopš 1993. gada visā pasaulē pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) iniciatīvas tiek atzīmēta Pasaules ūdens diena, un tās koordinatore ir Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO).

     UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) aicina ikvienu skolu, interešu apvienību un organizāciju Latvijā iesaistīties Pasaules ūdens dienai veltītos pasākumos, kā arī pašiem kļūt par to organizatoriem, izmantojot ūdens tematiku mācību stundās, rīkojot konferences, apaļā galda sarunas, seminārus, izstādes un cita veida pasākumus, tādējādi ne tikai 22. marta ietvaros, bet visa gada garumā rosinot bērnu, jauniešu, sabiedrības izpratni par dzeramā ūdens nozīmi un ūdens nozīmi vispār.

      Pasaules ūdens dienu Liepupes vidusskolā 22.martā atzīmējām jau otro gadu. 8. un 9.klases skolēni pētīja faktus par ūdeni, tā īpašībām, dzeramā ūdens sagatavošanu, notekūdeņu attīrīšanu, par ūdens piesārņojumu, izstrādāja savus priekšlikumus saldūdens taupīšanai, piesārņojumu novēršanai un grupu darbā izstrādāja savas prezentācijas.

     No 1. – 9.klasei vizuālās mākslas stundās skolēni savas emocijas par ūdens taupīšanu atspoguļoja zīmējumos. Savukārt, 5.klases  Ekoskolas padomes locekļi Marija Luize Trezune un Namejs Priede izteica priekšlikumus par jautrās stafetes noorganizēšanu skolā. Un tā ceturtdien garajā pusdienlaika starpbrīdī visiem skolēniem bija lieli prieki, pārvarot šķēršļus sportiskās aktivitātēs, visu laiku turot pilnu glāzi ar ūdeni. Taču jaunākie skolēni no 1.-4.klasēm robotikas pulciņā no lego klucīšiem izgatavoja elektriskās ūdens dzirnavas, kuras darbina ar programmas palīdzību.

    Ekoskolas padomes locekļi jau mācību gada sākumā novietoja paziņojumu „Taupi ūdeni, aizgriez krānu!” skolā pie katra ūdens krāna.

      Aicinām visus taupīt saldūdens krājumus katrā vietā!

Sagatavoja 6.klases skolniece Betija Āboltiņa

Bildes no pasākuma skatīt šeit... 

Lasīt vairāk...
Ekoskolu organizētā akcija “Silto džemperu diena” Liepupes vidusskolā

Ekoskolu organizētā akcija “Silto džemperu diena” Liepupes vidusskolā

 

 

Šajā dienā skolā nedaudz tika samazināta temperatūra telpās, uzvelkot siltāku džemperi un aktīvi kustoties, tādējādi apliecinot atbalstu akcijai. 7. un 9.klases  skolēni pēc mācību stundām organizēja jautrās sporta stafetes sporta zālē, kuras palīdzēja novadīt fiziskās audzināšanas skolotāja Mārīte Sakārne.  Aktivitātē iesaistījās skolēni no 1. – 12.klasei, bija jautri, interesanti un silti.

7. un 9.klases skolēni audzināšanas stundās pētīja klimata izmaiņas Latvijā un pasaulē un veidoja informatīvo materiālu, kas izlikts pie Ekoskolas ziņojumu stenda.

Arī skolas piedāvātās pusdienas bija ļoti garšīgas un bez gaļas! Pārtikas atkritumu arvien samazinās.

„Silto džemperu dienas” akcijas mērķis ir izglītot sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicināt videi un klimatam draudzīgākus paradumus.

Taupīsim siltumenerģiju, elektroenerģiju un ēdīsim vietējo pārtiku!

Vairāk bildes no pasākuma skatīt  šeit...

7.klases ekopadome

 

Lasīt vairāk...
Ekoskolas un karjeras izglītības nodarbība “Kas ir bioloģiskā lauksaimniecība?”

Ekoskolas un karjeras izglītības nodarbība “Kas ir bioloģiskā lauksaimniecība?”

 

 

 Lekcijas prezentāciju skatīt šeit...

Lasīt vairāk...
Gatavojas Latvijas simtgades pasākumiem vides aizsardzībā – Ekoskolas tiekas Babītē

 

Gatavojas Latvijas simtgades pasākumiem vides aizsardzībā – Ekoskolas tiekas Babītē

      Vairāk nekā 100 Ekoskolu no 54 Latvijas novadiem 23. un 24. februārī tiksies Ekoskolu forumā Babītes vidusskolā, lai sagatavotos vides izglītības aktivitātēm visa gada laikā. Arī Liepupes vidusskolas 5.klases skolniece Marija Luize Trezune un 6.klases skolniece Betija Āboltiņa kopā ar skolotāju Ira Janišu gatavojas Ziemas forumam 2018. Ikgadējas tikšanās Ekoskolu tīkla dalībniekiem ir jau vairāk kā piecus gadus ilga tradīcija.

      Foruma laikā dalībnieki apskatīs jautājumus par Latvijas dabas mantojuma saglabāšanu un galvenajiem draudiem tīrai videi. Piemēram, nodarbībās par koku nozīmi tiks piedāvāti risinājumi veco koku saglabāšanai skolu pagalmos, bet Pasaules Dabas fonda un Purvu bridēju stāstos varēs iepazīt mazāk zināmās dabas vērtības. Citas apskatītās tēmas – pārtikas ražošanas ietekme uz vidi, pārtikas atkritumu novēršana, labākās stratēģijas, kā samazināt savu plastmasas atkritumu daudzumu un neiekrist pārmērīgas patērniecības slazdos. 

      “Programmu veidojam tā, lai dalībnieki saņemtu gan informāciju par mūsdienu svarīgākajiem jautājumiem, gan arī apgūtu dažādas prasmes, kas ļauj vieglāk izmainīt savu dzīvesveidu. Šo divu dienu mērķis ir piedāvāt iespēju satikties, ieklausīties ekspertos un iedvesmoties pārmaiņu radīšanai savās skolās,” stāsta viens no pasākuma rīkotājiem Edmunds Cepurītis.

      Ekoskolu forumā piedalās gan pedagogi, gan jaunieši, kuru uzdevums ir iegūto pieredzi izmantot, rīkojot vides aizsardzības aktivitātes savās skolās.

      Latvijas jubilejas gadā Ekoskolas plāno vēl aktīvāk iesaistīt skolēnu vecākus un apkārtējo sabiedrību ar radošām aktivitātēm dažādās vides akcijās – Zemes stundā, Ūdens dienā, Pārtikas dienā, Pasaules vides dienā, Āra izglītības dienā un Ekoskolu Rīcības dienās – kopumā gada laikā nodrošinot ap 300 dažādu pasākumu.

      “Ekoskolu rīkotie vides izglītības pasākumi reģionos dod iespēju ar skolu starpniecību personiski izskaidrot mūsdienu vides problēmas – klimata pārmaiņas, draudus Baltijas jūrai. Mērķis ir iedvesmot cilvēkus iesaistīties problēmu risināšanā, nevis nokārt galvas” stāsta Ekoskolu programmas koordinators Daniels Trukšāns.

      Kā viens no piemēriem minamas nesen rīkotā Silto džemperu diena, kurā vairāk nekā 70 Ekoskolu aicināja aizdomāties par klimata pārmaiņām, uz vienu dienu pazeminot temperatūru skolu ēkās, vienlaikus rīkojot izglītojošus pasākumus par šo tēmu.

      Ekoskolu programmu Latvijā īsteno Vides izglītības fonds un tā apvieno vairāk kā 200 izglītības iestādes, bet visā pasaulē programmā darbojas vairāk kā 50 000 skolu, padarot to par lielāko sadarbības programmu pasaulē izglītības jomā. 

Lasīt vairāk...
Uzvelc džemperi un izglāb pasauli arī tu! Skolas piedalās starptautiskā akcijā “Silto džemperu diena”

Uzvelc džemperi un izglāb pasauli arī tu! Skolas piedalās starptautiskā akcijā “Silto džemperu diena”

Šī gada 16. februārī skolas, uzņēmumi un citas organizācijas ir aicināti piedalīties ikgadējā akcijā “Silto džemperu diena”. Akcijas mērķis ir izglītot sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicināt videi un klimatam draudzīgākus paradumus. Silto džemperu dienā skolas nedaudz samazina temperatūru telpās, un visi ir aicināti uzvilkt siltāku džemperi, kas arī simboliskā veidā apliecina atbalstu iniciatīvai. Papildus tam skolas organizē arī dažādus citus izglītojošus pasākumus un integrē klimata pārmaiņu tēmu mācību stundās. 

Kampaņa aizsākās 2005.gadā, kad Flandrijas reģiona Ekoskolas, Kioto protokola iedvesmotas, rīkoja pirmo Silto džemperu dienu. Tās sākotnējā ideja bija atgādināt par klimata pārmaiņu mazināšanas mērķi, aicinot veikt vienkāršas ikdienas darbības – piemēram, samazināt apkures jaudu un uzvilkt siltāku džemperi, biežāk braukt ar velosipēdu, ēst vietējo pārtiku, izslēgt elektroierīces, kad tās nelietojam, un citas līdzīgas iniciatīvas. Šajā dienā izdevās Flandrijas teritorijā uzskatāmi samazināt radītos ogļskābās gāzes izmešus, kā arī veicināt skolēnu, uzņēmēju un varas iestāžu pārstāvju informētību par klimata pārmaiņu problemātiku.

Kopš 2016. gada kampaņa aktīvi rosina uz savstarpēju sadarbību arī globālā līmenī, iesaistot Ekoskolas no visas pasaules, kā arī citus dalībniekus. Silto džemperu dienu izmanto kā rīku sadarbības tīklu veidošanai starp skolām, organizācijām, uzņēmumiem, pašvaldībām un pat valstu valdībām, lai kopīgi sniegtu lielāku ieguldījumu siltumnīcas gāzu emisiju samazināšanā un klimata pārmaiņu novēršanā. Pagājušajā gadā izglītības iestādes sadarbojās ar citām Ekoskolām gan Latvijā, gan ārpus tās, piemēram, Siguldas PII “Ieviņa” Silto džemperu akcijā piedalījās kopā ar Alūksnes PII “Sprīdītis” un Lietuvas PII “Ažuolikusas”. Limbažu 3.vidusskola sadarbojās ar Limbažu galveno bibliotēku, kurā gaisa temperatūru samazināja par grādu un noorganizēja diskusiju par klimata pārmaiņām, savukārt Lazdiņas privātās pamatskolas "Punktiņš" struktūrvienība “Zaļā skola” papildus akcijas pamata aktivitātei īstenoja pētījumu par dažādiem audumiem, salīdzinot mākslīgu un dabisku materiālu noārdīšanos dabā, siltumietilpību un citas īpašības. Arī šogad Silto džemperu dienā skolas apņēmušās ne tikai samazināt gaisa temperatūru skolu telpās un īstenot klimata pārmaiņu tēmai veltītus pasākumus, bet publiski aicinājušas kampaņā iesaistīties arī citas organizācijas.

Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un efektīvākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē. Visā pasaulē Ekoskolu programmā darbojas vismaz 51 000 dalībskolu 67 valstīs, bet Latvijā šajā programmā darbojas jau vairāk nekā 200 izglītības iestādes – ne tikai skolas, bet arī pirmsskolas un augstskolas. Šīs skolas aktīvi strādā, lai skolēnus iesaistītu uz rīcību orientētās mācībās. Tās veicina jauniešu izpratni un prasmes veidot pozitīvas pārmaiņas, kas veicina ilgtspējīgu attīstību. 

Vides izglītības fonds (VIF) ir pasaules vadošās vides izglītības un neatkarīgās tūrisma ekosertifikācijas organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) pārstāvis. Latvijā VIF nodrošina visu starptautisko FEE programmu - Zilais karogs, Zaļā atslēga, Ekoskolas, Jaunie vides reportieri, Izzini mežu - īstenošanu vai pārraudzību.


Vides izglītības fonds -
http://www.videsfonds.lv, http://www.twitter.com/videsfonds
Ekoskolas -
http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolas, http://www.draugiem.lv/ekoskolas/ 

Informāciju sagatavoja –  Ilze Rušmane,
ilze.rusmane@videsfonds.lv 

Ekoskolu koordinators Latvijā – Daniels Trukšāns, daniels.truksans@videsfonds.lv

 

 

Lasīt vairāk...
<--  1 2 ...  --> 




Arhīvs
2022 (1)   
2021 (1)   
2020 (5)   
2019 (9)   
2018 (23)   
2017 (32)   
2016 (13)