Latvijas Kultūras kanona otrā nodarbība, 1.XII 2017.g.

Latvijas Kultūras kanona otrā nodarbība, 1.XII 2017.g.

SKATUVES MĀKSLA

1.XI Liepupes vidusskolā notika kārtējā, kopīgā audzināšanas stunda, kurā piedalījās 5.-12.klašu skolēni un audzinātāji.

Kultūras kanona apzināšana, tā vērtību aktualizēšana, pievērš uzmanību kultūras procesu daudzveidībai un vērtību sistēmu atšķirībām, kā arī veicina skolēnu radošumu un pilsonisko līdzdalību Latvijas kultūrtelpas veidošanā.

Skatuves mākslas nozarē izceltas 15 personības un viņu individuāli radītās mākslas izpausmes.

Skolēniem bija patīkami uzzināt par baletmeistari Helēnu Tangijevu-Birznieci, kā vienu no pirmo Deju svētku virsvadītājām. „Gatves deja” un „Rucavieti” ir šīs mākslinieces horeogrāfija.

Patīkami apzināties, ka mūsu mazajā Latvijā ir bijis  domubiedru teātris, dzejas teātris, psihoanalītiskais teātris un tos vadījuši tādi režisori kā Eduards Smiļģis, Pēteris Pētersons, Oļģerts Kroders, Ādolfs Šapiro, Alfreds Jaunušans, Māra Ķimele.

Katru gadu Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā, 23. novembrī, Latvijas teātra nozare svin „Spēlmaņu nakti”. Alfreds Jaunušans teātra izrādes padarījis par tautas svētkiem. Katru gadu Jāņus kādā no Latvijas novadiem ielīgo luga „Skroderdienas Silmačos”.

Skolēniem bija iespēja iejusties režisora lomā un izveidot scenāriju Henrika Ibsena lugai „Brands”, par jauno garīdznieku, kas seko savam moto „visu vai neko”

Pēc iepazīšanās ar Roberta Ligera Rīgas pantomīmu, 6.klases skolēni bija sagatavojuši pārējām klasēm scenārijus skečiņiem - “Nelaime” (rādīja 9.klase), “Neveiksmīgā stunda” (rādīja 12.klase un audzinātaja Inese Broka), “Pēkšņais Negaiss” (rādīja 5.klase un audzinātāja Iveta Špūle), “Pārsteigums mežā”. Skolēni uzaicināja palīgā audzinātājus un ar uzdevumiem veiksmīgi tika galā.

Iepazīstoties ar Latvijas Skatuves Mākslas šedevriem, visiem bija iespējas paskatīties un paklausīties fragmentus no filmām “Mērnieku laiki”, “Elpojiet dziļi”, no komēdijas „Ar būdu uz baznīcu”, no lugas „Lilioms”, kur  komponista Imanta Kalniņa un dzejnieka Māra Čaklā dziesma „Atkal, atkal ir debesis pušu” kļuvusi par Latvijas Nacionālā teātra himnu. Atcerējāmies Kultūras Kanonā iekļautos leģendāros aktierus Uldi Pūcīti un Antru Liedskalnņu.

Pavisam maz mums atlika parunāt par 21.gadsimta brīnišķīgo Jaunā Rīgas Teātra režisoru Alvi Hermani, kas veiksmīgi ar lugu “Revidents” un citām lugām nes un nesīs Latvijas vārdu pasaulē.

Latvijas kultūras vērtību apzināšana un tālāk nodošana ir mūsu Liepupes vidusskolas skolēnu Labie darbi, sagaidot Latvijas 100. dzimšanas dienu. Nākošā nodarbība jau 2018.gada janvārī, ko ar nepacietību jau  gaidām.

Audzinātāju MK vadītāja, 6.klases audzinātāja: Rita Gulbe

Fotogrāfijas skatīt šeit...