2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
<- Atpakaļ

Putrai dzimšanas diena

Pirmais mācību gada posms 24.oktobrī Liepupes vidusskolas 1.-4.klašu skolēniem  noslēdzās ar nebijušu pasākumu – svinējām dzimšanas dienu putrai! Vairākas nedēļas skolēni bija papildinājuši zināšanas par graudaugiem, to lomu uzturā un saistību ar veselīgu dzīvesveidu. Izstādē gaitenī tika izkārtotas skolēnu veidotās grāmatiņas, zīmējumi, jaunrades receptes. Nu varējām ar uzzināto dalīties!

Gaidot Krišjāņa Barona 180 dzimšanas dienu, sākumskolas skolotājas putras nozīmi ieplānoja šoreiz parādīt caur bagāto latviešu folkloras materiālu.

Meklējot putras vēsturiskos sākumus, nonācām tik senos laikos, kad grāmatas vēl nedrukāja un pat nerakstīja, bet savu dzīves pieredzi izteica mutvārdos – teikās, tautasdziesmās, mīklās, skaitāmpantos, sakāmvārdos, pasakās. Noskaidrojām, ka šādu laiku, parasti ziemas vakaros, kad bija jau tumšs, bet elektrības nebija, un ģimene bija kopā, sauca par vakarēšanu. Tad lielie strādāja sveču un skalu gaismā, vecie stāstīja pasakas, mazie klausījās, un visi minēja mīklas.

Līdzīgā vakarēšanas noskaņā draudzīgi sasēduši uz paklāja 4.klases skolēni atcerējās tautasdziesmas, 2.klases bērni uzdeva mīklas, bet visi kopā ieklausījās dziesmā Ziedi, ziedi, rudzu vārpa, ko uzsāka skolotājas, folkloras kopas Skale dalībnieces, Inese un Sandra. Dziesmai Sijā auzas tautu meita 3.klase zināja ne tikai vārdus, bet arī soļus, un labprāt iemācīja šo rotaļu arī citiem gribētājiem.1.klasīte kopā ar skolotāju Daigu ar skaitāmpantiem par kukulīša cepšanu un pieciem miltiem katliņā rādīja, kā mammas un vecmāmiņas bērnam jau mazotnē māca ēst veselīgi.

Arī Liepupes bērni grib kļūt, gudri un stipri, skaisti un veikli, tādēļ aktīvi iesaistījās dažādo putru degustēšanā, kuras bija vārījušas mūsu saimnieces. Skolotāja Iveta bija sagādājusi arī svešās zemēs augušus  graudus, un nu sākās salīdzināšana.  Pie dažām garšām vēl jāpierod, taču savi piekritēji bija gan kukurūzas, gan prosas putrai, gan svešādajam kuskusam, gan miežu biezputrai, ko pusdienās ēda visa skola. Tomēr nepārspēta palika mannas putra, tā gandrīz visās degustāciju tabuliņās ieguva lielāko punktu skaitu.

Lai mazā dāvaniņa no Latvijas dzirnavnieka ir atgādinājums putras ēšanas tradīciju turpināt arī brīvdienās!

Sandra Zaķe